“KISIRLAŞTIRMA EN İNSANI YÖNTEM”

 

Dışı/erkek bir köpek/kedi kısırlaştırılmazsa 6 yılda, yaklaşık 67.000 köpeğin/kedinin doğumuna sebep olur. İstenmeden doğan yavruların başına gelebilecek korkunç durumları göz önünde tutarsak, kısırlaştırma, nüfus kontrolü için en insani çözümdür. İdeal bir dünyada, her yavrunun bir evi ve iyi bir velisi olmalıdır.

Ne yazık ki, gerçek böyle değildir. Her yıl, evsiz kalan binlerce dostumuz, perişan bir halde ölmektedir.

Ne kadar önlem alsanız da, dişi/erkek dostumuz içgüdüsel hareket ederek, evden kaçma ihtimali çok büyüktür. Dostumuzun karşı cinsi bulmaları da fazla zaman almaz. Sonunda, istenmeyen bir hamilelik ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olur.

Bebekler doğduğu zaman, sayıları 9’a kadar ulaşabilir. Bakım, gıda, sağlık giderleri, iyi aile bulmaları hiç de kolay değildir. Bütün bu sorumlulukları göze almak yerine evinizdeki dosta en iyi hayatı verme sorumluluğunu yüklenin.

Terkedilmiş ve kızgınlık nedeniyle evden kaçmış dostlarımız veya onların bebeklerinin bazıları bir aile bulsa bile, büyük bir kısmının çok kısa bir zamanda çok kötü bir son beklemektedir.

Kısırlaştırma artık rutin bir ameliyat olmuştur. Genel anestezi altında uygulanır ve en geç 2 hafta içinde köpeğiniz tamamen iyileşir. Onun kısırlaştırmadan önce bir kere doğum yapması için hiçbir sebep yoktur.

Eğer köpeğiniz/kediniz kısırlaştırılırsa, hem kızgınlık dönemi ve hamilelik sıkıntısı yaşamayacak hem de ileriki yıllarda bazı ölümcül kanser risklerinden uzak olacaktır. Siz de bir çok endişeden kurtulmuş olacaksınız. Kilo almak kısırlaştırma ile ilgili değildir. Yemeklerin ölçülü yenmesi ve yeterince egzersiz yapmak, kiloların sabit kalmasını sağlar. Romantik maceralar peşinde evden kaçan dostumuz, bir kazaya kurban gidebileceği gibi, çoğu zamanda bir daha bulunmamak üzere kaybolur.

Kısırlaştırılmamış dostumuzu zorla evde tuttuğunuz takdirde güçlü doğal istekleri yüzünden, acı acı havlamaları, miyavlamaları sağa sola zarar vermeleri, hırçınlığı, pencerelere atlaması gibi bir çok davranış bozukluğu gösterecektir. Birlikte yaşamak çok zorlaşacaktır.    

Erkek köpeğin/kedinin kısırlaştırılması da  genel anestezi altında yapılır ve dışınınkine göre daha basit bir operasyondur. Kısırlaştırma onu bir çok hastalıktan koruduğu gibi daha uyumlu ve uysal olmasını sağlar.

Kısırlaştırma zannedildiği gibi pahalı bir operasyon değildir. Beklenmeyen bir hamilelik, bebeklerin bakımı ve mecburi sağlık giderlerinden çok daha ucuzdur. Köpeğinizin sağlığı açısından ameliyatın yapılacağı yeri ve veteriner hekiminizi dikkatli seçmeye özen gösterin.

veteriner batıkent ankara hastane en iyi batıkent veteriner köpek kedi kuş kardelen hekim kısırlaştırma hastalık sokak