Mikroçip, evcil hayvanınız için tüm dünyada geçerli olan bir tanımlama sistemidir. Yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan mikro cihazlardır.

Mikroçip uygulaması, Türkiye Cumhuriyeti’nde zorunlu hale getirilen ve evcil hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alınmasını sağlayan bir işlemdir. Kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin, yeni doğan veya sonradan sahiplenilen bütün evcil hayvanlar için mikroçip taktırılması zorunludur.

Evcil hayvanlarda mikroçip uygulaması, hayvanın kimliğinin doğrulanması ve sahibine ulaşmak için gerekli verilerin elde edilmesi için büyük öneme sahiptir. Mikroçip, Radyo Frekans Etiketi Tanımlama Sistemi ile çalışan ve özel bir kimlik numarasına sahip olan bir cihazdır. Mikroçip uygulaması sayesinde evden uzaklaşan ve kaybolan kedi ve köpeklerin bulunması kolay hale gelir.

Evcil hayvanınızın kaybolma ve çalınma gibi durumlarda etkili bir bulma sistemi olan Mikroçip uygulaması, Avrupa Birliği ülkelerine evcil hayvanınızla seyahat etmek istediğinizde de aranmaktadır.

Uygulaması, aşılama kadar  basit ve güvenli olan ve siz istemedikçe kalıcı olan Mikroçip, evcil hayvanınızın tüm kimlik, operasyon, aşılama, vb bilgileri ile sizin kimlik bilgilerinizi içermekte ve tam anlamıyla gizlilik ilkesi ile çalışmaktadır.

Hiçbir yan etkisi veya zararı olmayan mikroçip tamamen biyouyumludur.  Evcil Hayvanınıza bir rahatsızlık vermediği gibi hissedilmesi de mümkün değildir. Bir ömür boyu kullanılmakta olup, yenilenmesi gerekmemektedir.

Düzenlemelere göre yeni bir evcil hayvan sahiplendiyseniz  60 gün içerisinde mikroçip taktırmanız gerekmektedir.  Yeni doğan kedi ve köpeklerde mikroçip zorunluluğu, üç aylık olduktan sonra başlamaktadır.

Evcil Hayvan Mikroçipi ile Kayıt Altına Alınan Bilgiler Nelerdir?

Mikroçip uygulaması, evcil hayvanına ait birtakım bilgileri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı veri tabanına kaydeder. Evcil hayvanlara dair bilgiler, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) saklanır.

PETVET’te saklanan evcil hayvan bilgileri şunlardır:

 • Evcil hayvanın adı
 • Cinsiyet, ırk ve türü
 • Pasaport bilgisi
 • Rengi
 • Doğum tarihi
 • Sahibine ilişkin bilgiler (isim, soyisim, telefon numarası ve adres)
 • Acil durumda aranacak kişinin irtibat bilgileri
 • Sahip değişikliği bilgileri
 • Evcil hayvanın geçirdiği tıbbi operasyon ve aşıların bilgileri
 • Evcil hayvanın tedavi ve ilaç kayıtları
 •  Varsa özel sağlık durumlarına ilişkin bilgiler

Evcil hayvanınız,  kaybolduğunda ya da çalındığında, uygulama merkezleri içinde yer alan Petland Veteriner Kliniği ile birlikte bu sisteme dahil diğer veteriner kliniklerinde optik okuyucular ile sahip bilgileri tesbit edilmekte ve evcil hayvanınızın size ulaştırılması mümkün olmaktadır.

Ayrıntılı Bilgiye,  0312 911 1 911 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. 

veteriner batıkent,ankara,hayvan hastane,veteriner klinik,en iyi veteriner, batıkent veteriner,köpek,kedi,kuş,kardelen,kısırlaştırma,aşılama,acil, veteriner,en ucuz veteriner,hekim,kısırlaştırma,kuduz,aşılama,hastalık,sokak