Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyinin 998/2003 sayılı düzenlemesiyle pet hayvanlarının ticari olmayan hareketlerine sınırlama getirilmiştir. Bu düzenlemeleri kabul eden ülkelere yapacağınız seyahatlerde dostlarınızla ilgili yapılacak işlemler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

• Kediniz, Köpeğinize uluslararası geçerliliği olan mikroçip takılmakta, kimliklendirilme işlemi yapılarak bu bilgilerin Tarım Bakanlığı sistemine aktarılması  gerçekleştirilmektedir.

• Tüm aşıların yapılmış olduğunu belirten, kimlik ve mikroçip bilgilerinin bulunduğu karnesi düzenlenmektedir.

• Kuduz aşısı yok ise veya süresi geçmiş ise kuduz aşısı yapılmaktadır. Kuduz aşısı tarihinden bir ay sonra veteriner hekiminiz Tarım Bakanlığı yetkili veteriner hekiminin de hazır bulunmasıyla kediniz ve-veya köpeğinizden kan örneği alacıktır.  

• Bu kan örneği, kanı alan veteriner hekiminiz tarafından hazırlanacak olan diğer belgelerle birlikte Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’deki tek laboratuvar olan Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilecektir. Sonuçlar 4-6 hafta içinde gönderilmektedir.

• Veteriner Hekimiz Sağlık Sertifikası hazırlayacaktır.

• Bağlı olduğunuz Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğünden bizzat ” Menşei Şahadetnamesi” alınması gerekmektedir.

• Bu belgeleri tamamladıktan sonra yine bizzat Tarım İlçe- İl Müdürlüğü’ne başvurularak Uluslararası Sağlık Sertifikası alınacaktır.

• Uçak seyahatlerinizde her havayolunun kendi prosedürü vardır. Belirli kilodaki hayvanlarınızı kabin içinde taşıyabildiğiniz gibi kilo sınırını aşan petleriniz özel kargo bölümünde taşınmaktadır. Bilet alacağınız uçak şirketinden ayrıntılı bilgi almalısınız.

• Yolculuklarda strese giren ve rahatsız olan petlerinize sağlık açısından bir sakıncası yoksa sakinleştirici ürünler Veteriner Hekiminizin tavsiye ettiği şekilde uygulanabilmektedir. Bu tarz ilaçların uygulanmasında Veteriner Hekiminizin belirlediği uygulama yolu ve dozajını asla değiştirmemelisiniz.

LÜTFEN DİKKAT: Yurt dışı seyahat planınızı ve uçak biletinizi alırken Kuduz Titrasyon Testinin  onay tarihinden 3 ay sonra yurt dışına çıkabileceğinizi unutmayın. Tüm bu işlemler için seyahat tarihinizden en az 4 ila 5 ay öncesinden bu prosedürleri yapmaya başlamanız önemle hatırlatılır.

Değerli hasta sahibimiz, evcil hayvanınızla birlikte yurt dışına gidecekseniz, gideceğiniz ülkenin mevzuatına göre farklılık gösteren işlemleri sizin adınıza  yürütmekteyiz.

Detaylı bilgiye 0312 911 1 911 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 

veteriner batıkent,ankara,hayvan hastane,veteriner klinik,en iyi veteriner, batıkent veteriner,köpek,kedi,kuş,kardelen,kısırlaştırma,aşılama,acil, veteriner,en ucuz veteriner,hekim,kısırlaştırma,kuduz,aşılama,hastalık,sokak